מארץ הקרחונים

אני לא הראשון לכתוב את זה (וגם לא החמש מאות), אבל גם לי בא – יא אללה, איזו זרימת הופעות מרגשת מתרחשת פה לאחרונה!

אט אט עוברת כאן כמות מרשימה וממסטלת של אמנים, החל מפופולריים ביותר ועד לאמני אינדי נפלאים. שמעתי רבים המלעיזים כי חלק גדול מהם מגיעים אלינו אחרי השיא, לפני השיא, ליד השיא וכל מיני דברי טעם שכאלה, ואני עונה – למי אכפת? שיגיעו מתי שהם רוצים, שחלקם ייתנו הופעות מחורבנות,  ושלחלק מההופעות האלה גם לא יגיעו הרבה אנשים. העיקר שיגיעו. העיקר שישראל סוף סוף תהיה נקודה שבה אמנים מתחילים או מסיימים סיבוב הופעות ואולי, רק אולי, מקבלים גם דחף לחזור או לספר כמה כיף היה כאן.

בכל מקרה, בין שלל גשמי הברכה המוזיקליים, טיפה אחת קוסמת לי במיוחד. היישר מאיסלנד, מגיעים אלינו Múm הנפלאים להופעה בודדת. אני, שמכור לכל דבר מוזיקלי מהמדינה הפצפונת הזו, אנצל את ההזדמנות לספר לכם על שני דברים מענגים בקשר לסצינה הפורה שלה.

איסלנד

איסלנד

הראשון מביניהם הוא Screaming Masterpieces, דוקומנטרי מרתק אודות סצינת המוזיקה האיסלנדית עליו נפלתי לפני כשנה בלילה של נדודי שינה. הסרט מספר מעט על ההיסטוריה המוזיקלית המודרנית באיסלנד (מימי ביורק והשוגרקיובס וגם לפני) ומנסה להסביר את כמויות המוזיקה המרתקת שהמדינה הזו מייצרת. לעניות דעתי הוא עושה את שני הדברים בצורה פשוט נפלאה. כמובן שבהיותי חבר אמת של כולכם, איתרתי עותק מלא של הסרט בגוגל וידאו (קטעים, מי ידע שהשירות הזה עדיין קיים?). אז הנה, שלא תגידו שלא מצאתי לכם מה לעשות ביום כיפור.

וברוח איסלנדית קרירה זו, אני גם אמליץ לכם על ההרכב המופלא Amiina שהכיר לי חברי דן לפני חודשים רבים. ארבע בנות ההרכב נפגשו באקדמיה למוזיקה ב - 2004 והחליטו לנסות וליצור ביחד. אי אפשר שלא להתאהב בהן לאחר שבביוגרפיה הרשמית שלהן נכתב כי "לקראת סשן ההקלטות הראשון בנות ההרכב העמיסו את הרכב בכל כלי נגינה שיכלו למצוא, ואז מילאו כל מקום פנוי באוכל. הבנות מתעקשות כי לכך היה חלק מהותי בתהליך היצירה".

עטיפת האלבום Kurr

עטיפת האלבום Kurr

בנות אמינה אכן מנגנות על כלים רבים, החל מגיטרה וצ'לו, דרך פעמונים ותיבת נגינה ועד מסור, והתוצאה נשמעת מעט כמו פסקול של חלום. לא מפתיע לגלות שבנות ההרכב מקליטות ומופיעות פעמים רבות עם Sigur Ros, הלהקה האיסלנדית המפורסמת ביותר בעולם שנודעה גם היא בצליל המהורהר והייחודי שלה.

עד היום הוציאו הבנות אלבום בודד, Kurr שמו, ממנו אמליץ לכם בחום רב על Rugla ועל Seoul (האלבום כולו נפלא, אבל אלו באמת יצירות שהן מעל ומעבר).

חגים נהדרים לכולכם.

תגובה אחת לפוסט "מארץ הקרחונים"

  1. מאת נועם:

    ראינו את הסרט הזה יחד שוב מתישהו, והוא באמת סרט סופר מעניין.
    ועזוב את גוגל וידאו (הם קנו את יוטיוב, אז הם קצת נרגעו מגוגל וידאו עצמם) התובנה הכי מעניינת מהסרט זה היא שפאגאניזם (ככה כותבים את זה? באמת?) זו דת אמיתית, ואנשי איסלנד הם פאגאנים (AKA עובדי אלילים). זה מרתק.

כתיבת תגובה