אדם לאדם

מה היה קורה אם הייתי אומר לכם שצעיר טורקי יעשה פולק מעולה, אם לא הכי טוב ששמעתם בזמן האחרון? כן, אני יכול לדמיין את התגובה. ובכל זאת – Adem Ilhan מייצר פולק בריטי איכותי ביותר, ועליו נשוחח היום. כן, רימיתי קצת, והוא בעצם לונדוני שורשי שרק מוצאו טורקי, אבל אי אפשר בלי קצת מתח.

Adem

Adem

אדם, שבמקביל לקריירת הסולו שלו הוא גם חבר בלהקת "הפרורגרסיב-רוק עם קצת אלקטרוניקה" המוצלחת Fridge (יש איזו הגדרה מופרכת בת שמונה מילים לסגנון המוזיקלי שלהם, אבל אני חוסך לכם אותה כי היא מגוחכת מדי), הוציא בשנת 2004 את אלבומו הראשון, Homesongs, בו הוא שינה כיוון למוזיקה יותר אקוסטית ופולקית. מדובר באלבום מוצלח, אך עם זאת, שומעים שאדם מחפש כאן את הצליל האישי שלו, בשילובים של צלילים שונים, בשעשועי אלקטרוניקה עדינים או בקצב המעט שונה של כל שיר. ועד כמה שהדיסק הזה יפה, ומכיל שירים כמו Ringing in My Ear ,This Are Your Friends ו - Everything You Need, במבט לאחור אני יכול לומר שזה לא הדיסק שבו הוא מצא את עצמו – הישועה תגיע שנתיים מאוחר יותר.

עטיפת האלבום Love and Other Planets

עטיפת האלבום Love and Other Planets

ב – 2006 שחרר אדם את Love and Other Planets, שהיא יצירת המופת האמיתית שלו. כאן הוא נשמע מגובש יותר, נשמע כאילו הוא מצא את עצמו, ואיזו מציאה זו! כל הצלילים שעימם הוא השתעשע באלבום הקודם יושבים בול במקום, כל קול שני נמצא שם בדיוק לכמה זמן שצריך אותו, ולא שנייה יותר. זה אלבום שמשרה שלווה ורוגע, וזה פשוט פשע לא לשמוע אותו בחורף, עם שוקו חם וכשבחוץ יורד מבול. כמובן שהאלבום הזה קנה אותי בשמיעה הראשונה, וגרם לי לצפות בשקיקה למה שהבחור המוכשר הזה ישחרר בהמשך.

באותה שנה הספיק אדם להתארח יחד עם המון אמני פולק אחרים באלבום של The Memory Band, אך רק ב – 2008 הוא הוציא אלבום חדש, Takes, שבו הוא מחדש שירים שהשפיעו עליו משנות התשעים והאלפיים. עד כמה שהקונספט הזה נדוש, אדם הצליח לייצר כאן יצירה יפה, מגוונת ומעניינת, שנעה בטבעיות בין יוצרים כל כך שונים כמו דאוס, ליסה ג'רמנו, אפקס טווין והברידרז. יש ביצועים שמציגים צד שונה של השיר ויש כאלה שפחות, אבל אני, סובייקטיבי שכמוני, רק שמח לשמוע אותו שוב.

ואגב הברידרז, את הביצוע שאדם עשה ל – Invisible Man שלהם אני לא מצליח להפסיק לשמוע. הנה המקור, והנה החידוש.

פינת הארכיאולוג

ב – 2006 יצא פרוייקט שנקרא Dream Brother, ובו אומני אינדי שונים מחדשים שירים של ג'ף וטים באקלי (ג'ף הוא בנו של טים). יש באלבום הזה כמה יציאות לא רעות בכלל, כמו הביצוע של The Magic Numbers ל – Sing a Song for You או הביצוע של Sufjan Stevens ל – She Is, אבל אחת הפסגות של הפרוייקט הזה הוא החידוש של אדם ל – Mojo Pin של ג'ף באקלי. למרות שהביצוע של אדם לא מתעלה על המקור (ולא מתקרב אפילו), הוא נותן פרספקטיבה יפה וקצת אחרת על השיר הזה, אך מה שיותר חשוב – הוא נותן לי הזדמנות לחפור טיפה ביצירת המופת הזו.

עטיפת האלבום Grace

עטיפת האלבום Grace

Mojo Pin הוא השיר הפותח את Grace, האלבום האלמותי (והיחיד) של ג'ף באקלי, ובמכה חדה חושף את כל מה שיש לאומן הענק הזה להציע. זה שיר מהפנט ומיוחד, שמתפתל בלי הפסקה, משנה מקצבים ומהירויות והכל על רקע אחד הקולות המדהימים שנשמעו במוזיקה אי פעם. ואילו מילים הוא שרבהרבה מאוד שירים המילים משרתות את המוזיקה או שהמוזיקה משרתת את המילים – תמיד יש איזה חוסר איזון. אבל כאן, בצורה בלתי אפשרית כמו ג'ף באקלי עצמו, זה פשוט מושלם.

Don't wanna weep for you
Don't wanna know
I'm blind and tortured
The white horses flow (horse has flown)
Memories fire
The rhythms fall slow
Black beauty I love you so….

השיר עצמו, לפחות לדברי באקלי, נכתב על התמכרות ואובססיה למשהו או למישהו. יש האומרים שמדובר באישה, יש האומרים שמדובר בהרואין, אבל מה שזה לא יהיה – אני מכור.

5 תגובות לפוסט "אדם לאדם"

 1. מאת yoggi:

  אימצטער על הבורות – איך הספול הזה עובד? צריך להירשם?
  הקישור לא שולח אותי לכלום..

  בכל אופן הטורקי-בריטי על הכיפק
  גם הצילום הראשון מוצלח

  בהצלחה!

 2. מאת fireshine:

  קודם כל, תתחדש על הבלוג. בלוג חיובי זה כבר חידוש בשפע הלוקחים-עצמם-קצת-יותר-מדי-ברצינות והדכאוניים.
  האדם הזה נשמע בדיוק הסגנון שלי, אני אוריד! ואין כמו גרייס…

 3. מאת נדב:

  דבר ראשון – תודה לקוראים ולמגיבים :)

  דבר שני – Spool.fm הוא אתר שמאפשר לנגן לא מעט מוזיקה, גם יחסית "נדירה", בסטרימינג. היתרון בו שהוא לא דורש רישום כלל (ולכן בחרתי לקשר אליו), החיסרון בו שיציבות זה לא הצד החזק שלו. בכל מקרה, עקרונית אמור להיפתח לכם האתר עם נגן קטן בחלק העליון שלו.

  אני אנסה לארגן לינקים יציבים יותר בעתיד…

 4. מאת מאי:

  הייתה תקופה שהייתי מתעוררת כל בוקר עם These lights are meaningful , שיר נהדר.
  גם לאונץ' יורסלף לקח חלק מכובד מזמן ההקשבה שלי.. זמר נפלא, לא ידעתי עליו הרבה, בעיקר חשבתי שזו להקה…תודה על השיתוף.

 5. [...] קאבר שאמן או להקה שוזרים באלבום שלהם. הגדיל לעשות Adem, עליו כתבתי לפני כמה חודשים, ששחרר דיסק שלם מלא חידושים [...]

כתיבת תגובה